În acesta dimineața, în organizarea Domnului Eduard IRIMIA – fondator I SUCCESS, a avut loc vizita unui grup format din diplomați și reprezentanți ai mediului de afaceri, la Senatul României.
Din delegația care a fost primită de Domnul Titus CORLĂŢEAN, Președinte al Comisiei de Politică Externă a Senatului României, au facut parte Miroslav Lajcak – Board Member Lives Amplified și fost Ministru de Externe al Slovaciei, Steven Melnik (SUA) – Chairman Lives Amplified.
Domnul Titus CORLĂŢEAN a făcut o prezentare a sistemului bicameral al Parlamentului României și a contextului politic actual.
Diplomații străini au pus întrebări legate de rolul și modul de funcționare al fiecăreia dintre cele două camere ale Parlamentului României, dar și întrebări legate de contextul alegerilor prezidențiale din România.
Consiliul Patronatelor ESG din România a participat prin Vicepreședinte Andrei BOTIȘ – CEO NAI România & Moldova și Director Cezar Iulian ARMAȘU.
Din delegația care a vizitat Senatul României au mai făcut parte: Terry Waya – Antreprenor Nigeria, Eduard Irimia – Fondator I SUCCESS, Constantin Anton – Asociația Română De Franciză, Cosmina Mahara -Antreprenor Agriro Fresh, Ivan Lokere (Belgia) – CEO, Calin Nechifor – Opes Boutigue Family Office, Flavius Crasnic – Avocat.
Vicepreședinte Andrei BOTIȘ – CEO NAI România & Moldova a pus în discuție rolul pe care Comisia de Politică Externă îl are în atragerea de investiții străine în România.